Pozycjonowanie Kraków

Pingowanie stron www

by on lut.12, 2010, under Narzędzia SEO

Każdy webmaster, tudzież pozycjoner boryka się z problemem indeksowania świeżo postawionych stron www, lub nowych artykułów dodanych do witryny. By strona została dodana do indeksu Google muszą być dostępne jakiekolwiek informacje o jej istnieniu. Działanie robota jest wszystkim znane. Podąża on za linkami odkrywając co raz to nowsze pokłady danych. W związku z tym, aby strona zaistniała w sieci musimy umieścić linki zewnętrzne.

To co opisałem wyżej jest standardową procedurą, o której doskonale wiedzą wszystkie osoby, które miały jakikolwiek kontakt z SEO. Gdy dodamy stronę do przyzwoitego katalogu, o PageRank 3-4, to możemy spodziewać się, że pojawi się ona w indeksie w ciągu ok. 10 dni. Z tym jednak bywa różnie. Może się zdarzyć, że witryna wpadnie do indeksu drugiego dnia, a z drugiej strony czasem zdarzy się czekać więcej niż 10 dni. Może to być zależne od zawartości strony i od jakości linka zewnętrznego, a także od wielu innych czynników o których nie mamy pojęcia.

Jak przyspieszyć indeksację strony?

Znaleziono metodę, która znacznie wspomaga indeksowanie witryn. Można przecież w inny sposób informować wyszukiwarki o istnieniu naszej strony. Nie warto czekać, aż robot przez przypadek natrafi na naszą witrynę. Warto zatem zgłosić ją do wyszukiwarek. Zabieg ten potocznie nazywany jest „pingowaniem”, choć w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z poleceniem ping stosowanym w sieciach wykorzystujących protokół TCP/IP.

Ping i pingowanie – różnice.

Program ping, stosuje się w celu sprawdzenia czy istnieje połączenie między hostem początkowym, a hostem końcowym. W tym celu program wysyła pakiety ICMP (Echo Request), a następnie czeka na odpowiedź (Echo Reply). Można także za pomocą tego narzędzia zbadać jakość połączenia. Określamy to po liczbie zgubionych pakietów.

Pingowanie w znaczeniu SEO opiera się na protokole RPC (Remote Procedure Call). Protokół ten umożliwia zdalne wywołanie procedur. Klient wysyła żądanie wykonania metody weblogUpdates.ping do serwera pingującego podając mu odpowiednie parametry, a następnie dostaje odpowiedź z wynikiem działania funkcji. WeblogUpdates.ping dodaje do bazy danych serwera adres zawarty w drugim parametrze wywołania metody oraz tytuł zawarty w pierwszym. Serwerami pingującymi są zwykle różnego rodzaju wyszukiwarki blogów. Korzystają z nich wszystkie największe wyszukiwarki internetowe w celu pobierania informacji o nowych treściach.

Zapytanie klienta i odpowiedź serwera

Zapytania oraz odpowiedzi przekazywane są za pomocą języka XML. Przykładowe żądanie XML :

<?xml version=”1.0″?>
<methodCall>
<methodName>weblogUpdates.ping</methodName>
<params>
<param><value>Pozycjonowanie Kraków</value></param>
<param><value>http://mtweb.pl</value></param>
</params>
</methodCall>
Drogą dedukcji można dojść, że weblogUpdates.ping jest nazwą metody, a kolejne wartości są to parametry niezbędne do wywołania funkcji. We fragmencie oznaczonym jako „host” podajemy adres serwera pingującego, który pracuje z użyciem protokołu RPC. Odpowiedź serwera blogsearch.google.com wygląda następująco:

<?xml version="1.0"?>
<methodResponse><params>
 <param><value><struct>
  <member>
   <name>flerror</name><value><boolean>0</boolean></value>
  </member>
  <member>
   <name>message</name><value>Thanks for the ping.</value>
  </member>
 </struct></value></param>
</params></methodResponse>

Jak widzimy funkcja wykonała się bez błędów, gdyż parametr flerror jest równy logicznemu 0. Dostajemy także wiadomość „Dziękuję za ping”.

Używanie serwerów pingujących w pozycjonowaniu

Ping-o-maticPodejrzewam, że większość osób pozycjonujących nie wie jak używać protokołu RPC. Na całe szczęście można skorzystać z gotowych skryptów dostępnych na stronach www. Doskonałym przykładem, z którego skądinąd korzysta m. in. system zarządzania treścią WordPress jest serwer pingujący rpc.pingomatic.com. Serwer oprócz możliwości wysyłania zapytań poprzez własny skrypty udostępnia swój autorski program do wysyłania pingów bez znajomości xml i php. Wystarczy odwiedzić stronę http://pingomatic.com, wpisać tytuł oraz adres strony i gotowe. Zaletą tego serwisu jest to, że automatycznie wysyła analogiczne zapytania do 13 innych serwerów pingujących. W praktyce wystarczy korzystać z Ping-o-Matic, jednak czasem warto pokusić się o wykorzystanie innych serwerów.

Częstotliwość pingowania

W celu sprawdzenia, czy jest możliwość dostania bana przeprowadziłem 400 prób wysłania zapytania do serwera blogsearch.google.com odnośnie tej samej strony, z tego samego IP. Zmiena flerror w dalszym ciągu była ustawiona na 0, co oznacza, że wykonywała się poprawnie. Nie wiadomo jednak jak serwer reaguje na nieustanne wywoływanie funkcji. Wiemy tyle, że przyjmuje zapytanie i pozwala wykonać funkcję. Jak jest to później uwzględniane w bazie danych, ciężko stwierdzić. Nie uważam jednak, aby był większy sens pingowania jednej podstrony więcej niż 4 razy na dzień. W razie problemów z indeksowaniem strony najlepiej zastosować lingowanie.

Pinkowanie i lingowanie – szybkie indeksowanie stron

Powyższe dwa pojęcia oznaczają tą samą metodę na szybką indeksację stron. Pinkowanie opiera się na tym, że należy zastosować standardową metodę, czyli umieścić gdzieś link do naszej strony, aby następnie zpingować zarówno stronę z linkiem jak i naszą. Pingując inne strony, na których jest informacja o naszej witrynie pomagamy sobie. Jednym słowem lingowanie to wymieszanie oczywistej metody informowania wyszukiwarek o naszej stronie z nowoczesną strukturą serwerów pingujących. Przy wykorzystaniu takiej metody pewność szybkiej indeksacji strony jest niemal pewna. Witryna pojawia się w wynikach wyszukiwania zwykle do dwóch dni od wykonania zabiegu.

:, , , , ,

Leave a Reply

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!